FOTOĞRAF MAKİNASI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?  Vol.1

Bana uzun süredir sosyal medyada sorulan soruların başında "Hangi kamera daha iyi ya da hangi kamerayı satın almalıyım" gelmekte.Ben de bu yazıyı yazarak sizlerin tüm merak ettiklerinize cevap vermeye çalışacağım.

Canon veya Nikon?

          Bu kısmı diğer marka kullanıcıları  yani Sigma ,Pentax,Sony kullanıcaları sevmeyebilir ama buna rağmen benim önerim yine de Canon ya da Nikon alın olacaktır.Bu demek değildir ki diğer markalar iyi değil ,tabiki gayet iyiler ama Canon ve Nikon'un sunduğu lens çeşitliliğini hiçbiri günümüzde hala sunamamaktadır.

        Kendinize sormanız gereken 2 önemli sorum var.

  1- Arkadaşlarınız daha çok hangi kamerayı kullanıyor?

  2-Hangi kamera elinizle tuttuğunuzda ,sezgisel olarak kullanma hissi veriyor?

         Seçenekleri daha daraltmak için 2 soru daha cevaplamanız  gerekiyor.

  1- Full  HD video kayıt yapmak istiyormusunuz?

  2-Ve en önemlisi fiyat aralığınız nedir?


           Büyük ihtimalle bu sorular bugüne kadar okuduklarınızdan biraz farklı olabilir çünkü genelde kamera satın alanlar daha teknik meselelere kafa yorar ve bilgi eksikliğinden bir çıkmazın içine saplanıp kalırlar.Örneğin; daha büyük ekran ,daha fazla megapiksel gibi hiçbirşey ifade etmeyen konular.

            Canon ve Nikon  paradoksuna dönersek; bu iki şirket uzun süredir yarış halindedir.Eğer bir marka diğerinden iyi ise ,bu pek uzun sürmüyor ve diğer marka daha iyi bir modelle öne çıkıyor .Bu sebepten aradaki ufak farklılıklar  ve avantajlar kullanıcılar tarafından  göz ardı edilir.

          Sorulara dönersek; sizi etkileyecek en önemli faktör arkadaşlarınızın en çok hangi markayı kullandığıdır.Çünkü bu durumda onların lenslerini , flaşlarını ve diğer kamera aksesuarlarını ödünç alabilirsiniz hatta kamerayı öğrenmenizde size en çok yardımcı olacak kişiler arkadaşlarınız olacaktır.

          Hangi kamera elde daha iyi hissettirir?Herhangi bir dükkanda daha önceden incelediğiniz bir kamera ya da arkadaşınızınki ya da daha önce kiraladığınız kameradan tecrübe ettiklerinize dayanarak hangi kameranın size daha iyi kullanım hissi verdiğine karar verebilirsiniz.Benim kişisel tercihim Canon'dan yana çünkü ,tek elimle dahi bütün fonksiyanlara ulaşabiliyorum ama Nikon bana bu ergonomik rahatlığı hiçbir zaman vermedi.
          Ek olarak Hd video kayıt düşünenlerin daha yeni kameralara yönelmesini tavsiye ediyorum.Çünkü daha iyi işlemci ve daha iyi özellikler video performansını yükseltecektir.

         Şimdilik size seviyelerine göre denediğim ya da değerlendirmesinin yaptığım fotoğraf makinalarını yazacağım, yazının daha sonraki günlerde yayınlayacağım 2. bölümünde ise bu kameraların fiyatları özellikleri  ve kullanım alanları hakkında bilgi vereceğim.


GİRİŞ SEVİYESİ DSLR 

Canon 1200D,750D

Nikon D3300,D5300


         Giriş seviyesi kameraları genelde sokakta amatörce fotoğraf çekip sokak fotoğrafçılığı ile ilgilenen herkesin elinde görmek mümkündür.Fiyat /performans oranları oldukça yüksektir ve fiyat aralıkları genelde 1000-2500tl arasında değişir.Üst seviye kameralara göre daha ucuz bir dış malzeme kullanılarak imal edilmişlerdir.Daha hafif olmaları devamlı taşımanız için olanak sağlar.Son yıllara kadar genelde 18 megapiksel civarı üretilmiştirler.Nikon D5300 ve Canon 750D gibi modellerde çok yüksek ışık duyarlılığı yani ISO 25.600 a kadar destekler bu da karanlıkta fotoğraf çekme olanağı sunar.ama unutmayın ne kadar yüksek iso o kadar çok kumlanmaya sebep olur ve fotoğraf kalitesi düşer.Çok profesyonel ellerde bu kameralar bile ileri seviye rol oynarlar .Unutulmaması gereken ilk şey öncelikle iyi eğitim .


ORTA SEVİYE DSLR

Canon 70D,7D mark II

Nikon D7100,D7200

 

        Orta seviye makinalar  kullanım alanlarına göre incelenirse fiyat olarak daha yüksektir.Tabiki bu fiyatları ödeyebilecek olanlar istedikleri şekilde kullanabilirler. Fiyat aralığı genelde 3000-6000 tl arasındadır. Çok iyi lenslerle çok profesyonel sonuç verirler,ileri  seviye makinalardan ayıran özellik ise daha küçük bir sensore sahip olmalarıdır.Bu bazen avantaj bazen dezavantajdır.Örneğin spor müsabakalarında  kullanacağımız saniyede 10 kare fotoğraf çeken 7d markII ile kullandığımız 200mm lens kameranın crop sensor özelliğinden dolayı 320mm yani 1.6x katı olarak kullanılır bu da daha uzaktaki bir olayı çekmemize olanak sağlar.Diğer bir örnek ise canon 70d ile kullandığımız 50mm bir lens,kameranın  crop(kesik) sensor özelliğinden dolayı 90mm bir lens gibi fotoğraf çeker.Bu da dar alanda kullanmamızı engeller ,bu yüzden objeyi ya da modeli kadraja sığdıramayız.

Genelde ileri seviye modellerle aynı işlemci kullanılır ,hava şartlarına uygun giriş seviyesine göre daha iyi bir malzemeden üretilmişlerdir.Çekim hızları 1/8000 saniye/kare kadardır yani saniyenin 8000 de biri hızında fotoğraf çekerler.Işık duyarlılıkları yüksektir ama tabiki ileri seviye kameralarla baş edemezler.


İLERİ SEVİYE DSLR (tam kare-full frame)

Canon 6d,5d Mark III

Nikon D750,D810

       

         Paranız varsa almaktan çekinmemeniz gereken makinalardır.Günümüzde  moda,ürün,sokak,spor müsabakaları ve hatta dizi film çekimlerinde bile kullanılırlar.Tam kare sensör kullanılan lensin orijinal boyutunu yani 1.0x kullanmamızı sağlar.Işık duyarlılıkları ISo256.000 e kadar desteklemektedir.Çok yüksek iso ile birlikte bile çok kaliteli fotolar veririler,şu an karanlık ortamda en iyi odaklamayı sağlan makina Canon 6d dir.Ama diğerlerine göre daha düşük çekim hızı 1/4000 ve 11 adet yani daha az Auto Fokus noktası vardır.Ama ne amaçla kullandığını bilenlerin elinde adeta bir canavar olabilir bu makina.NOT: Paranızın yettiği en iyi kamerayı almaya çalışın ,sonuçta  ilerde keşke daha iyisini alsaydım dediğimiz anlar hep oluyor. =)