MODA FOTOĞRAFÇILIĞI TÜYOLARI

         Günümüzün en çok aranan fotoğrafçılık türlerinden biri olan moda fotoğrafçılığı ile ilgili olmazsa olmazların yanında bazen kurallar yıkılmak için vardır deyimi de bol bol karşımıza çıkar.Size moda fotoğrafçılığı ile ilgili gözden kaçan ve eğitim aşamasında üzerinde durulmayan konuları 7 madde halinde vermeye çalışacağım.Umarım bu türle ilgilenenlere yardımcı olabilirim.

    1- HAZIRLIK    

          Bana göre hangi fotoğrafçılık türü olursa olsun ,göz ardı edilmemesi gereken en önemli aşamadır.Bazen sadece hazırlanmaktan öte efor harcamamız da gerekebilir.Sette ya da dışarıda yapmayı hedeflediğiniz çekim için konsantre  olmanız gerekmektedir.Çünkü  üstesinden gelmeniz gereken ışık,makyaj,saç,stil,poz verdirme ve edit vb. aşamalar bir hayli fazladır.Bu aşamalara göre kafanızda bir konsept oluşturma zorunluluğunuz vardır.Günümüz fotoğrafçılarının çoğu ellerinde bulunan hazır kataloglardan esinlenerek çekimi sürdürürler.

2- SENİN TARZIN

      Moda çekimini her ne seviyede yaparsanız yapın ,ister amatörce ,ister profesyonel,kesinlikle bir takım çalışması olduğunu kimse inkar edemez.İşini yönetmen tarafında olan fotoğrafçı olarak her aşamaya dahil olmalısınız.Ben şahsen bunun yanında diğerlerinin de önerilerine ,fikirlerine ,katacakları yeniliklere önem veririm,ama asla kontrolü elden bırakmam.Aksi takdirde fotoğraflarda sizin tarzınıza ait olamayan unsurlar ön plana çıkacaktır.

3-DAHA ÇOK HAREKET

       Çekim sırasında olası bütün açıları denemelisiniz.Çek ve yer değiştir mantığıyla devam etmelisiniz.Çünkü fotoğrafın size gelmesini beklemek yerine ,onu siz bulmalısınız.

4-YÖNETMEN SİZ OLUN

        Ben modeli yönlendirmeyi seven fotoğrafçılardanım .Ama bazı model arkadaşların çok fazla yönlendirilmeye ihtiyacı yoktur.Çekim sırasında yönlendirmenin dozunu biraz düşürerek ,doğaçlama hareketleri avantaj haline çevirip,elde ettiğimiz fotoğraf  skalasını genişletebilirsiniz.Yinelemeden geçemeyeceğim. fotoğrafın size gelmesi için beklemeyin,onu siz yaratın.

5- KURALLARI YIKIN!

        Her kim "kurallar yıkılmak için vardır." dediyse,bana göre doğru demiş.Bana modeli ya da çekeceğimiz her ne ise doğru ve kurallı şekilde ışıklandırmam öğretildi ve uzun süre de bu kurala uyarak devam ettim.Olası çekim hatalarıyla birlikte farkettimki; yüksek kontrast daha loş ışık ve değişik ışık varyasyonları da  göz ardı edilemezdi.Herşeyin açık şekilde kurala uymasına gerek olmadığı gerçeğiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Siz de kameranızı elinize aldığınızda bırakın kuralları düşünmeyi,bakalım ne keşfedeceksiniz?

6- DEVAMLI FOTOĞRAF ÇEKİN!

         Her nerede ve ne zaman olursa olsun,fotoğraf çekmekten vazgeçmeyin.Çünkü ara verdiğiniz an,fotografik zekanız yavaş yavaş gerilemeye başlayıp kaybolmaya doğru gidecektir.Bu da sizin fotoğraftaki yaratıcılığınızın azalmasına sebep olacak ve yeteri kadar iyi olmadığınız hissine kapılacaksınız.Ama her ne şekilde olursa olsun çekmeye devam ettiğiniz sürece ,böyle bir karamsarlığa kapılma şansınız yok.Bundan dolayı sadece foto, foto ,foto...

7- ÖZGÜVEN 

       Öncelikle kendinize ve fotoğraftaki var olan yeteneklerinize inanmalısınız.Kendinizi tamamen fotoğrafa vermelisiniz ve elinize yüzünüze bulaştırmaktan korkmamalısınız.Çünkü gerçeklerden bahsedecek olursak ,ilklerde hep hayal kırıklığı ile karşı karşıya kalırız.Aslında bu iyi birşeydir,çünkü fotoğraf  hata yaparak öğrenilir.Yaptığımız her çekim bir öncekinden daha iyi ve bir önceki çekime göre daha iyi bir fotoğrafçı oluruz.